TAKI NEDEN ÖNEMLİ? #AksesuarDosyası #Trendspotter #summer #JEWELRY

Image and video hosting by TinyPic
Yaz tatilimin güzel bir kısmını Çeşme Alaçatı’da geçirdim. Alaçatı tamamen kadınlar için bir yer. İncik boncukçular, süslü cafeler, cool Portofino havasında italyan, Türk tasarımlar satan butikler, plaj için en havalı kimonolar, kaftanlar, süslü püslü meyhaneler... Ne varsa kadınlar için var. Takıcıları gezmekten kafayı yiyecektim. Geçen yaz önce Kopenhag, Aarhus sonra Fransız Rivierasında Fransa, İspanya, İtalya, Monako, Monte Carlo gezdim... Portofino’da çok güzel butikler vardı ama Çeşme’de bulduğum takıcılardaki kadar çok çeşit hiçbiyerde yoktu.Biraz pahalı ama hepsine bayıldım. Aklım Çeşme’de takıcılarda kaldı. Aldıklarım yanıma kar ve hatıra kaldı. Keşke daha çok çeşit alsaydım diyorum çünkü takıda ben herşeyi beğenemiyorum.
Takı olmayınca kombinler ıssız ada gibi geliyor gözüme. Styling’de birinci şart: takı. Rachel Zoe takıda nekadar çok ve büyük okadar iyi diyor kombinlerini yaparken. Şu ara kendisi Amalfi sahillerinde İtalya’da tatilde. Bende Rachel Zoe’nin amazon’dan aldığım ilk kitabını okuyorum tatil dönüşü. İtalyan tatil stili harika. Instagramdan takip etmenizi öneririm.Takılarına geri dönersek. Mesela Rachel Zoe kendi stilinde altın tonlarında takıları seviyor. Vintage Chanel takılara bayılıyor. Ben takıda yaz renklerini italyan kadınları gibi kullanmayı seviyorum. Kendi stilimde en belirgin özellik doğal taşlardan yapılmış takılar – bileklikler : turuncu, gold, mavi, kırmızı renklerin kombinleri... Bozuk paradan  (coin necklace) yapılan bakır-gümüş karışımı kolyeler. Tasarımcı takılarını da çok seviyorum ve severek alıyorum. Yazın kullandığım takılar kesinlikle kışın kullandıklarımdan farklı. Kışın koyu renkleri yazın rengarenk giyinmeyi seviyorum. Takıda en çok uyumlu bileklikler ve kolye seviyorum. Halhal aldım ama takmadım. Aklım Alaçatı’daki takılarda kaldı...Alaçatı’dan aldığım ve severek kullandığım takılarımın görsellerini de paylaşıyorum. Takılarımı seviyorum.
Image and video hosting by TinyPic
my street style #whatIwore
WHY JEWELRY IS IMPORTANT?
I spent a good amount of my summer vacation in Cesme Alacati. Alacati is a perfect place for women. Beads-jewelry shops, fancy cafes, cool Portofinolike Italian-like Turkish boutiques selling designs, coolest kimonos for the beach, caftans, posh taverns for women ... Everything there made for women. I got obsessed with the jewelry stores there. Last summer, I visited first Copenhagen + Aarhus and then the French Riviera, France, Spain, Italy, Monaco Monte Carlo ... there were very cool boutiques in Portofino, but not enough jewelry sellers like I found in Alaçatı. Alacatı boutiques are quite expensive, but I liked them all. All the things I bought from Alaçatı- during my stay- are good investments. I'd get snow and memories stayed with me. I wish I had bought more because my jewelry taste is a  snob (OMG I’m jewelry snob!!! ).
All styled outfits without Jewelry look like deserted islands to me. First rule of Styling: jewelry. Rachel Zoe says the more the better/ more huge the better for jewelry. Right now she’s on vacation in Italy on the Amalfi Coast (yes!) . I read her(Rachel Zoe) first released book as I’m back from my holiday that I bought from Amazon dot com. She sports great Italian holiday style. I would suggest you to follow her holiday style from her instagram. Back to her jewelry picks - For example, Rachel Zoe loves jewelry in gold tones .She loves vintage Chanel jewelry. My taste of styling: I love using the summer colors for jewelry during summer like Italian women. The most prominent feature in my own style, made of natural stone jewelry – bracelets in shades of orange, gold, blue, red ... styling the coin necklace - made of a mixture of copper-silver necklaces. I love designer jewelry and buying- collecting designer pieces. My summer jewelry is definetly much more different than what ı use as my winter jewelry. I love dressing in dark colors for winter and vibrant colours + prints for summers. I love using bracelets, cuffs and necklaces as my daily jewelry. My mind is stuck in Alacatı jewelry shops. Here I share the images of my jewelry that I bought from Alacati. I love my jewelry.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Comments