VOGUE TURKIYE COVER SHOOT -BEHIND THE SCENES

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Vogue Turkiye has been on the newsstands last week and its been huge.I bought the heavy first issue and its so clear that they worked on it so hard.Theres one thing that is so clear theres a heavy financial aid behind them.They had months to prepare the first issue and they have great financial opportunities than other magazines' Turkey editions.So its clear that Vogue Turkey has the power behind what else its needle.They have so many great editorials that photoshoots have been done in many different locations from New York,Mardin,Istanbul to Bodrum...My favorite editorial is BATILI GÖÇMEN at Mardin(photographer: Mariano Vivanco,model: Andrea Diaconu).Its very ethnic and colourful.Anothere editorial I like is with elf top-model Heather Marks,location: Sirkeci Train Station to my campus SantralIstanbul...


They also have art pages including -REMEMBER MY POST ON ART EXHIBIT SEMIHA BERKSOY- they have a great article on famous painter.


The cover model is Jessica Stam as we all know and the behind the scenes photographs are here.
photogragher Patrick Demarchelier and the location is his studio at New York.Theres also a small editorial so they worked on both editorial and the cover shoot.Pranksters smile and look on the cover was not really their cover photo but then they chose it as the cover photo because of the different look and smile(as editorial Seda Domanic writes in her article on how they choose the cover photo).


IMHO the cover model should have been someone more Turkish not a Scandinavian look model with almost white blond hair pale skin and blue eyes.Because the significant Turkish women are mostly dark colours I mean more darker hair and darker eyes.Thats maybe someone like Fernanda Tavares.get it?


anyways maybe I am so bored of seeing Stam after Fashionable Istanbul runway,they choose her for another speacial event maybe Turkish Fashion Media is obsessed working with her again and again.
*

Vogue Türkiye gecen hafta içi dergi standlarında yerini aldı.Dergi çok kalın ve üzerinde baya bi çalışıldığı ki aylardır çalışıyorlar 2009un sonlarından beri-çok net bir emek var.Dergi gerçekten şimdiye kadar gördüğüm en çok para harcanıp güzel çekimler yapılmış dergi ve bu da Vogue Turkiye’nin aldığı mali desteği gösteriyor.Diğer dergilerin Türk edisyonlarında da çok güzel ve pahalı çalışmalar görebiliyoruz ancak Vogue Turkiye’nin maddi olarak büyük bir desteği var arkasında bu çok net.Öyle ki çok ünlü model ve fotoğrafçılarla çalışılmış New York,Mardin,Bodrum ve Istanbulda moda çekimleri yapılmış.Ben en çok Mardin’de yapılmış doğu batı sentezi çok güzel işlenmiş etnik moda çekibi Batılı Göçmen’i beğendim.Bir de elf lakablı top-model Heather Marks ile de çekim yapılmış Sirkeci garı ve benim kampüsüm Santalde…Uzman bi dergi okuyucusu olarak yıllarca pek çok derginin Türk ve İngiliz,Amerika,İtalyan ve Fransız edisyonlarını aldım ve geniş bir dergi arşivim oldu 12 yaşından beri moda dergilerini hatmederim.Belki de bu geniş birikim sayesinde daha rahat farkları görüyor ve yorum yapabiliyorum.Dergi eleştirmenliği işine mi girsem

Gelelim Vogue Turkiye kapağına.Neden Slav ırkına gönderme yapan Jessica Stam seçildi ben hala anlamadım.Bi de Fashionable Istanbul’da da o vardı yani sıkıldım Stam’den anlıyorsunuz değil mi?Türkiye modası denince akla gelen ilk isim alakasız Stam olsun mu istiyor bu Türk moda medyası nedir?Türk kadını deyince akla beyaza yakın platin saçlı,sütbeyazı tenli mavi gözlü bu model gelecek değil ya?Fernanta Tavares gibi bi isim seçilmeliydi.Çünkü Türk kadını deyince daha koyu saç ve göz rengi olan kadın akla geliyor.Türkan Şoray gibi bir isim aklıma geliyor siyah saçlarıyla Türk sinemasından…Yani Stam’den çok sıkıldım.Üstünde bir sonraki İstanbul moda haftasına Meg Ryan’dan sonra Stam’i çağırın da tam olsun! İşin cılkı çıksın.Bu mudur? Fernanda Tavares gibi esmer modeller dururken neden Stam ilk kapak seçilir ben anladım ama artık olan oldu ilk Vogue Türkiye çıktı yapacak bişey yok….

Bu arada benim gecen haftalarda sergisini gezip Vogue Turkiye’den önce yazdığım Semiha Berksoy üzerine de detaylı bi makale var.Ben bunu da sanata olan destek ve daha çok Türk ressam ve sanatçılarının Vogue Türkiye'de tanıtımı için güzel bi başlangıç olarak gördüm.Dergi oku oku bitmiyor içerik çok geniş benden söylemesi…

VOGUE TURKIYE COVER
model:Jessica Stam
dress by Giles-Harvey Nichols
Photographer: Patrick Demarchelier
Fashion editor: Mary Fellowes
hair: Teddy CharlesFree Image Hosting at www.ImageShack.us
in the magazine theres also an editorial called MADEN DEVRİ with Stam


Free Image Hosting at www.ImageShack.us
^^Heather Marks has an editorial in Vogue Turkiye.My favorite photograph^^


Free Image Hosting at www.ImageShack.us
My copy of Vogue Turkiye in weekday.

Comments

Scorpion Disco said…
I really agree with you about using a turkish model (or at least someone who looks Turkish!) on the cover! Especially since its a big deal and a big statement to finally have a Turkish vogue...so they should make it look like a Turkish vogue from cover to cover!! Oui?

cheers,
renata

scorpiondisco.blogspot.com
Anonymous said…
hi there,

it is great that finally turkey has its own Vogue edition. I like the pluralism and I look forward to seeing the editorials. thanks for sharing. I love Stam's cheeky smile but I have to agree with you on the points you have raised. greetings from London.
didem said…
bence harika olmuş! çok beğendim :)
I agree with you 100%.It makes sense here that Turkish Women have darker hair and brown eyes mostly in common.maybe someone like Penelope Cruz should have been on the cover.You make sense.100%.
re Scorpion Disco:love your name.and I insist the cover model pick is so wrong maybe they dont know what significant characteristics of Turkish women are.

re adsız:editorials are really great and pro.by the way I love london street style.

re Didem:begenmek güzeldir:)

re fashion love pro: thanks for the support.I hope Vogue Tr is hearing:)
berrin said…
Vogue Türkiye harika!
Anonymous said…
Hmm is anyone else encountering problems with
the images on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog.
Any feedback would be greatly appreciated.

my webpage :: tauchermasken mit optischen gläsern