instagram @burcuacemstyle


collabs: glamrockgal@gmail.com

Wednesday, December 16, 2009

HERMES PARİS VİTRİNLERİNİ İZNİK ÇİNİLERİ SÜSLÜYOR

Resim 188

Resim 196

Cumartesi sabah uyandığımda herkes gibi magazin programları izlemiyorum.Geçen cumartesi uyandığımda kahvaltı ederken HaberTürk’de değerli Serfiraz Ergun’ün programını izliyordum. Sonra kahvaltıyı bıraktım not almaya başladım. Haber Türkiye’nin tanıtımı için çok önemliydi. Biliyorsunuz Paris’te bu yıl Türkiye yılı.Bu sebeple Hermes, Türk motiflerinin en değerli ve en renkli parçalarını barındıran büyük sanat yapıtları olarak aşık olduğum İznik Çinileri’ni kullanmaya karar vermiş.Yirmi yılı aşkın süredir Hermes vitrinlerini tasarlayan Leila Mendai (fotoğraflarda leopar desenli fularlı olan şık hanımefenedi) ve değerli Prof.Dr.Işıl Akbaygil birlikte çalışmışlar.Işıl Hanım renk uzmanı olarak Hermes’in vitrinlerini yapmış. Aynı zamanda Işıl Hanım, İznik Vakfı’nın da değerli başkanıdır.Notlarımı hızla aldım.Çayım çoktan soğumuştu.Habertürk’de bu programı yapan sevgili Serfiraz Hanım’a mail attım(sonradan fark ettim ki maillerde Serfiraz Hanım’ın adını Serfi Hanım olarak yazmışım heyecandan, umarım bu samimiyetimi kötü algılamamıştır).Serfiraz Hanım beni İznik Vakfı’na yönlendirdi.İznik Vakfı’nın sevgili çalışanlarından sadece görseller göndermelerini rica etmiştim ki onlar sanata ve iznik çinilerine olan ilgimi çok olumlu karşılayıp bana detaylı ve mükemmel fotoğraflar içeren bir CD hazırlayıp ertesi gün elime geçecek şekilde gönderdiler.İznik Çinileriyle ilgili CD’yi detaylı inceleyince fark ettim ki saatlerce resimlere bakmışım…Okadar güzel renkler, okadar güzeller ki tüm evimi ve eşyalarımı İznik çinileriyle süslemek isterdim(evet okadar abartırdım:)

Hermes’in vitrinleri okadar şahane olmuş ki Hermes kendi ünlü ve über-pahalı Birkin çantaları ve krokodil çizmeleri ve diğer aksesuarlarıyla çok güzel ve uyumlu şekilde vitrin tasarımlarında İznik çinilerini kullanmış. Çiniler sokaktan geçen herkesin dikkatini çekiyor (renkleri çok güçlü ve desenleri ilgi çekici).Hermes ürünleri her ne kadar İznik çinilerinin önünde sergilense de,Serfiraz Hanım’ın programında da söylediği gibi; İznik çinileri, Hermes ürünlerini gölgede bırakıyor ve esas dikkat çeken unsur çiniler oluyor.Bu çalışma bence Türkiye’nin tanıtımı için çok önemli ve ben de bunları okuyucularımla paylaşmak istedim. Blogumun yabancı okuyucularının da bu haberi ilgiyle okuyacağını düşündüm(özellikle yurt dışında beni takip ettiğini bildiğim moda tasarım öğrencilerinin:) Bu arada haberi google’ladığımda basın kartı olduğu için havası binmilyar gezen pek çok moda yazarlarının bu haberi atladığını gördüm.Hayret ve üzücü! Ülkemizin sahibi olduğu güzelliklere ve değerlere her zaman sahip çıkmalıyız.


Resim 148
Hermes Birkin'in yeni arkadaşı kim?İznik Çinisi :)

Resim 171

Resim 151

Resim 133

Resim 150

Resim 107
yeni idollerim: Prof.Dr.Işık Akbaygil ve Hermes'in vitrinlerini 20 yıldır yapan Leila Mendai


Resim 176

Resim 172

Resim 175

Resim 092
amazing!

Resim 087

Resim 096
the Hermes classic orange/Hermes'in ünlü turuncusu...

Resim 098

Resim 097

Resim 088


Resim 069

Resim 089

Resim 174

Resim 199

Resim 195

Resim 192

Resim 201

Resim 185

Resim 187

Resim 183

Resim 178

Resim 180

Resim 172


Burada İznik çinilerinin çeşitli ünlü mekanlarda ve ciddi iş kurumlarının girişlerinde ve mekan içlerinde nasıl da yaygın bi şekilde kullanıldığını ve atmosferi tamamen değiştirdiğini gösteriyor.Bence mekanların son dönem sahip olabileceği en hip en trend aksesuar iç dekorasyonda İznik Çinileridir.Mekanı tamamen farklılaştırıyor ve güzelleştiriyor ayrıca hafızada kalıcı izler bırakıyor.

12

08

11
hamam Ritz

10

12

09


Kanyon’un Wagamama’sını çok seven eski bir arkadaşım aklıma geldi bi an bu resime bakarken.o da Wagamama'da İznik Çinisi kasesini kafaya dikiyor muydu derseniz...Sanmıyorum:)


24

27

21

19

18

15

Yapı Kredi Plaza’da varsa bence YKB Bankacılık Üssü girişinde de İznik çinileri olmalı.Olmalı diyorum…

Yapi Kredi Plaza has Iznik tiles in the entrance.cool!


15 Karolar

08 Vazolar

23 Kutular 3

14 Vazolar 3
İznik Çinileri tarihi hakkında küçük anektodlar geçmek istedim:

İznik çini yapımcıları, Osmanlı Sarayı’nın kontrolü ve himayesi altında Kâşicibaşı tarafından bir loncada örgütlendiler ve İstanbul ve diğer yerlerdeki bütün büyük yapıları çiniyle bezediler. Aynı teknoloji ve bezeme tarzı sofralarda da egemen oldu. Bu farklı biçimlerdeki keramikler özellikle Venedik ve Cenovalı tüccarların ilgisini çekti. Sur dışındaki çini fırınlarının bu talebi karşılamak için kurulduğu anlaşılmaktadır. 17.yy’dan sonra beyaz hamurlu çiniler ve keramikler görülmez oldu ve bu tür keramiklerin üretimi sona erdi. Bunun nedeni bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun ekonomik, siyasi ve askeri otorite boşluğudur. Osmanlı Sarayı’nın mimari faaliyetleri azalınca, İznik çini yapımcıları üzerindeki himayesi de kayboldu. Böylece İznik çini sanatı göreli olarak sona erdi.


İznik’te bugün geleneksel keramik atölyeleri hala devam etmektedir. Bütün dünyanın İznik çini ve keramiklerine duyduğu ilgi ve beğeni, 18. yy’da Avrupa’da “ Orientalizm” ekolünü oluşturmuş, bu ekol seyyahlar ve tüccarlarla desteklenmiş, İngiltere ve Fransa’da İznik keramiklerinin Avrupalı seramikçiler tarafından kopyaları üretilmiştir.


İznik çini üretimi konusunda ilk bilimsel, sistematik, kurumsal girişim olan İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı’nın amacı İznik ve çevresinin kültür ve sanat değerlerini tanıtmak olduğu kadar geleneksel İznik çini sanatı ile ilgili var olan ve elde edilecek bilgileri bir sistem dahilinde eğitim ve öğretimle gelecek kuşaklara aktarmaktır. 1995 yılında İznik Çini ve Araştırma Merkezi’ni kuran Vakıf, bu merkezin araştırmaları ışığında İznik çinilerinin kalitesine ulaşmıştır. Ayrıca ürettiği çinilerde hem geleneksel hem de modern desenleri kullanarak tüm dünyada İznik çinilerinin yeniden keşfedilmesinde ve günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmesinde önemli bir rol oynamıştır.

*
DİPNOT:

Haberimi hazırlamamda yardımları olan değerli Prof.Dr.Işıl Akbaygil, Serfiraz Ergun ve İznik Vakfı’ndan sevgili Özlem Hanım’a çok teşekkür ederim.When I woke up on Saturday morning, I dont watch gossip programs like most people do.At breakfast when I was watching valuable Serfiraz Ergun's program at HaberTürk.I stopped and started taking notes. News was very important for the promotion of Turkey. You know, in Paris this year, its Turkey year.For that reason, Hermes decided to use Turkish most valuable pieces of artwork that are the Iznik Quartz Tiles.Yirmi Hermes design showcase that Leila Menda (The stylish Lady in photos with the leopard-patterned scarf) works for Hermes’ in designing&styling boutique windows more than twenty years and speacial and unique, valued as a specialist Mrs.Prof.Dr.Işıl Akbaygil worked for colours of Iznik Quartz Tiles for Hermes showcase.Mrs.Işıl is also the President of Iznik Foundation. I wrote my notes down so fast. My tea had already gone cold.I wrote an email to Mrs.Serfiraz who does this amazing program at Habertürk. Mrs. Serfiraz directed me to İznik Foundation.I just wanted some images that I can use about Hermes & İznik Quartz Tiles collaboration but the amazing people working at İznik Foundation sent me a CD the day after I contacted them.CD includes great information about their foundation, art,and İznik Quartz Tiles. I noticed that I looked at the pictures for hours ... İznik Quartz Tiles have so beautiful and vibrant colors, that I wish I could decorate my whole house and my accessories and belongings with Iznik tiles (yes, I wish).


Hermes boutique Windows are looking so very gorgeous and hypnotic that are wonderful in design and perception. Hermes’ uber-expensive Birkin bag and its famous crocodile boots and other accessories complete the look with the beautiful Iznik tiles that are used in the design showcase. Everybody walking down the street does double take when they see Hermes boutique windows.Very strong colors and interesting patterns takes the whole attention. Hermes products, although the Iznik tiles in front of the exhibition at whether, Mrs.Serfiraz in her program said so; Iznik tiles beat the Hermes products by far.I think this collaboration is very important for Turkey's presentation and I wanted to share this with my readers. My blog has so many international readers, this story will be interest fort hem though (especially international worldwide art and fashion design students whom follow me that I know:) Meanwhile,when I googled this news I saw that many of the fashion writers have failed to write this important event.Especially the ones who are proud of their pres cards?! I am very happy to write such a gorgeous and importabt event like this one.


Here, the Iznik tiles in various famous locations and the serious work in institutions and places input into how the common bi da way it is used in the atmosphere has changed completely gösteriyor.Bence last period of interest may have the most hip trend in interior decoration accessories Iznik Çinileridir.Mekanı makes it totally different and beautiful in the memory also makes it permanent leaves traces.4 comments:

the UNchecked other said...

Hermes! The orange with the brown trim boxes always bring a smile, eh? :oP

Hermes items have one of the best (if not THE best) levels of craftsmanship.I believe the Birkin and Kelly are hand-sewn. When I graduated from uni, I inherited a Kelly from my momma that she inherited from her momma on her graduation. 3 generations later and the bag looks new and is holding up better than my City bag(from a house known for avant-garde aesthetics, not necessarily quality).

The displays are even more breathtaking in real life, btw. I believe that Europe is slowly recognizing the fact that Turkey is one of the most inspiring places in the world, with its rich cultures, architecture, and colours that are so vivid they come to life even in photographs. There's a sense of classicism and modernity in Ottoman aesthetics that really goes well with Hermes' sophisticated with a twist signature. Awesome duo! Anyhoo...Hopefully, 2010 will see more of alla Turco influences. Wouldn't Comme des Garçons be a great collaboration?By the way, is there an Hermes in Istanbul?

istanbulfashionaddict said...

yes in Istanbul we have brand boutiques from hermes to marc jacobs.what else?dior...L.Vuitton,many Burberrys...lol.Hermes boutique windows looks more than vibrant and attractive with gorgeous Turkish -Iznik Tiles.I am glad I could be a piece of this work by promoting&announcing the best-working ever collaboration of the year:)I'm glad by all positive feedbacks I recieve.

Anonymous said...

Şahane olmuş! Paris'e gidip en yakın zamanda görmek isterim.Resimler süper

N.

sezka said...

Çinilerin tarihi, kullanımı, güzelliği konusunda pek bilgim yok/tu :) Bloğuna eklediğin fotoğrafları görünce hayran kalmamak elde değil. En az çiniler kadar, çini hakkında yaptığın araştırma ve yazıtların da çok iyi ve değerli bence.. Tebrikler.